Ali Sami Yen

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Gezisi

15 Ocak 2011’de Galatasaray-Ajax maçı ile muhteşem bir açılışa sahne olan Ali Sami Yen Spor Kompleksi 190x228 metre boyutlarında, elips şeklindedir. 52 bin 650 kişi kapasiteli tribünler, 4 kattan oluşmaktadır.

Tüm özellikleri ile Türkiye'de 2016 UEFA kriterlerine uyan ilk ve tek stadyumdur. UEFA 5 yıldızlı Arena, Stadium Business Awards '11 organizasyonunda Emirates Stadium (Londra), Staples Center (LA), AVIVA Stadium (Dublin) gibi dünyanın sayılı stadları ile birlikte 'Yılın Stadı' dalında ilk 7 içinde yeralmıştır.

TTA, toplamda 153 loca ve 4500’den fazla VIP koltuğu ile Türkiye’nin en büyük VIP alana sahip stadyumudur. Engelli misafirlerimiz ve refakatçileri için toplam 176 kişilik yer ayrılmıştır.

Maç öncesinde veya devre arasında atıştırmak isteyenler için Türk Telekom Arena'nın 1. ve 4. katları ile Aslanlı Yol'da bulunan toplam 33 büfede dönerden hamburgere, simitten soğuk sandviçe, kurabiyeden keke, kahve çeşitlerinden limonataya kadar geniş bir seçenek yelpazesi sunulmaktadır. Ayrıca 3. katta bulunan Adana Yüzevler Restoran, 350 kişilik kapasiteye sahip olup, restoran önünde tamamen misafirlerine ayrılmış özel bir tribün bulunmaktadır.

Stadın altında 2900 araçlık VIP otoparklar bulunmaktadır, aynı zamanda Türkiye’de metroya kapısı olan tek stadyum özelliği taşımaktadır. Soyunma odaları Galatasaray ve misafir takımın konforunu sağlayacak şekilde dizayn edilmiş olup, içinde havuzu, masaj odası ve toplantı odası barındırmaktadır. Soyunma odalarının bulunduğu koridorlar boyunca UEFA ofisi, UEFA gözlemci ofisi, dinlenme odaları, hakem soyunma odaları, forma odası, doktor odası, muayene odası, doping kontrol odası, güvenlik odası gibi bölümler bulunmaktadır. Basın toplantı tribünü yine bu katta yer alıp 70’den fazla basın mensubunu ağırlayabilecek kapasitededir. Bu kısımda gazetecilerin haberlerini rahatça yapabilmeleri ve özel eşyalarını bırakabilmeleri için ayrı bir alan da bulunmaktadır.

Türk Telekom Arena futbol karşılaşmaları dışında bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmıştır. Konser, toplantı, showroom, maç günü ve maç günü dışında kurumsal ağırlamalara ev sahipliği yapan TTA, aynı zamanda yaklaşık 300 kişi kapasiteli bir konferans salonuna sahiptir.